Piercing Bakımı

Piercing Bakımı

Piercing bir vücut aksesuarıdır. Piercing bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında; vücuda takılan piercingin dikkatli ve titiz bir şekilde muhafaza edilmesidir. Piercing uygulanan bölgenin dış etkenlerden korunması oldukça önemli. Bunun dışında özellikle göbek, göğüs ya da genital bölge gibi alanlardaki piercing uygulamaları için piercing bakım talimatları daha sıkı takip edilmelidir. Giysi altında kalan bu yerler; daha fazla tere maruz kalma ve giysilere sürtünme gibi sebeplerle iyileşmesi için daha fazla özen gösterilmesi gereken yerlerdir.

Piercing Bakımı Nasıl Olmalı?

 • Piercing bakımı, piercingin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için oldukça önemli.
 • Bakımı için Optimus Piercing Bakım Spreyi; günde 5-6 defa, 3-4 fıs olacak şekilde piercing yapılan bölgeye sıkılmalıdır.
 • Piercingi günde bir ya da iki defa ileri geri oynatıp, bölgeyi peçete yardımı ile kurulayınız.
 • Fucidin, Bactroban, Thiocilline gibi antibiyotik içeren kremleri, günde bir ya da iki defa piercing uygulanan bölgeye sürünüz.
 • Piercingleri ileri ve geri oynatarak kalan kremi temizleyiniz. Bölge kremli, nemli ya da ıslak kalmamalıdır.

Dudak ve Ağız İçi Piercing Bakım Talimatları

 • Bu piercingler için Optimus Piercing Bakım Spreyi ya da alternatif olarak Tantum gargara ile günde 5-6 defa gargara yapınız.
 • Ağız içine uygulanan piercing işlemlerinde, 2-3 hafta kadar mayalı içecekler ya da yiyecekler tüketilmemelidir. Bunlar; süt, yoğurt, peynir, bira, ayran, şarap gibi... Mayalı besinler ve içecekler piercing yapılan bölgenin iltihap kapmasına sebep olacaktır.

Piercin Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Piercing bölgesine kesinlikle ellerinizi yıkamadan dokunmamanız gerekir.
 • Piercing bölgesindeki kızarıklıklar ve şişlikler normal ve beklenen bir durumdur. Endişe etmeden, önerilen bakımı uygulamaya devam ediniz. Eğer, şişlik takılan ürün boyutundan yani piercingten fazla ise ve baskı yapıyorsa mutlaka piercing uygulanan stüdyoya gidilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Piercing olası takılma ve darbelere karşı özenle korumanız oldukça önemli. Saç, kıyafet, lif, bere ya da kulaklık gibi iyileşme sürecinde olan piercing için risk teşkil eden durumlara karşı tedbirli olunuz.
 • Piercing işleminden sonraki 3 hafta boyunca saunaya ya da havuza girmeniz önerilmez. Temizliğinden emin olduğunuz denizlere ise piercing işleminden bir gün sonra girebilirsiniz. Aynı şekilde piercing takıldıktan bir gün sonra duşa girebilirsiniz.
 • Piercing uygulanan bölge duşta ya da yediğiniz içtiğiniz gıdalarda çok sıcakla temas etmemelidir.
 • Piercing değişim süresi yaklaşık olarak 1 ya da 1.5 aydır. Lütfen bu aşamada acele etmeden, sabrederek ve bölgenin iyileşmesini bekleyin. Bu sayede iyileşmiş, sağlıklı bölgeye piercing takılacaktır.
 • Eğer piercing takılan bölgede olağan dışı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, doktor ve eczaneden önce stüdyoya danışmanız önemlidir.

Piercing Takıldıktan Sonra Yapılmaması Gerekenler

 • Piercing takıldıktan hemen sonra çıkartmayın.
 • Piercing ile gerekmediği sürece oynamayın ya da ellerinizi yıkamadan piercing ile temas etmeyin
 • İyileşme süreci tamamlanana kadar havuza girmeyin.
 • Piercing bölgesine herhangi bir makyaj malzemesi temas ettirmeyin.
 • Bölgesine göre dar veya zorlayacak kıyafet giymeyin.
Dil bölgesine ya da ağız içine yapılan diğer piercinglerde şişmeler meydana gelir. Bu şişmeler yaklaşık olarak 15 gün sürecektir. Bu süreçte yemek yedikten sonra mutlaka ağız gargarası yapmak gerekir. Bunun dışında verilen bakım talimatlatı da yerine getirilmelidir. İyileşme süreci tamamlanana kadar gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Sıcak yiyecekler ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle sert ya da yapışkan besinlerden uzak durulmalıdır. Limonlu veya çok baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır.
Kaş piercingi için takılan ilk günlerde üzerine yatmamaya dikkat edilmelidir. Kaş oldukça hassas bir bölgedir. Bundan dolayı da kolay şişme yapabilir. Piercing için bakım talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.
Kulak bölgesi için özellikle köprü adı verilen industrial bölgenin iyileşme süreci uzundur. Bu sebeple de bir ay kadar titiz şekilde bakımın yapılması gerekmektedir. Bunun dışında önerilen bakım kremleri ya da spreyleri düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Göbek bölgesi piercingleri takıldıktan sonra dar giysiler giymemeye dikkat edilmelidir. Bölge, olabildiğince hava almalıdır. İyileşme süreci tamamlanana kadar denize girilmemelidir. İltihap ya da enfeksiyon gibi durumlarda mutlaka müdahale edilmelidir. Piercing takıldıktan sonra hafif kanamalar ya da şişlikler meydana gelebilir. Bu durumlar tamamen normaldir. Birkaç hafta içerisinde, piercing bakımı düzenli yapıldıkça alan iyileşecektir.

Scroll to top