Tattoo

Tattoo, kalıcı bir vücut sanatıdır. Deriye iğneler yardımı ile; mürekkep, boyaları ve pigmentleri derinin derin katmanına enjekte etmek suretiyle yapılan tasarımlar tattoo olarak ifade edilir.  Tattoo, insanlık tarihi kadar eski bir kültürdür. Tattoo stiller ve tattoo yüklenen anlam zaman içinde değişse de, tattoo yaptırma sebepleri esas olarak sabit kalmıştır.  Tattoo , 1700’lerde Samoa Adaları’ndaki yerliler tarafından ‘’tatau’’ adı ile anılırdı. Tattoo ifadesi de eski zamanlardan günümüz neredeyse hiç değişmeyerek ulaştı.

Tattoo  nun mürekkep ve iğne ile yapılan ve cilt üzerinde kalıcı olan işaretler olduğunu bu aşamada unutmamak oldukça önemli. Bu yüzden de tattoo  yaptırmaya karar verirken, ne istediğinizden emin olmak ve tattoo yu mutlaka güvenilir, profesyonel ve işinin uzmanı kişilerde yaptırmak gerekiyor. Günümüzde birçok tattoo stüdyosu olsa dahi, tattooyaptırmadan önce araştırmak ve her ufak detayı bile ince eleyip, sık dokumak gerekiyor.

Tattoo Tarihi

Samoa yerlileri; tatau yani tattoo yu kendi farklılıklarını ve kabile içindeki özelliklerini yansıtmak için yapardı. Kalıcı çizimler ile karakter özellikleri, çeşitli figürlerle yapılırdı. Bu tarihte de ilk defa tattoo kültürünü başlatmış oldular. Bu sayede de tattoo yapmak, aslında dünyanın en eski mesleklerinden biri. Ustalık seviyeleri, vizyon, sanat ve motor becerileri gerektiren tattoo sanatı, oldukça ciddi bir iş olmasının yanında, kalıcı izler bıraktığı için de dünyanın en etkili sanatlarından bir tanesi.
Tattoo, eski zamanlardan beri dünyadaki çoğu kültürde, törenlerin ve ayinlerin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Eski toplumlarda tattoo; özel durumlarda, onur ve saygı göstermek adına, inançlara ibadet için ve ruhu beden ile birleştirmek için yapılırdı. Bu zamanlarda tatto lar , hikaye anlatırdı ve herhangi bir dil ile yazılabilirdi. Kültürel imajlar; kelimeler ve yazı dili ile ifade edilirdi. Büyülü ve koruyucu özellikte olduğuna inanılan semboller ya da yaşam hikayeleri tattoo ile ölümsüzleştirildi.   

Tattoo Yaptırmaya Karar Verirken

Tattoo  yaptırmak, kalıcı bir işlemdir. Bu sebeple de tattoo yaptırmadan önce kararlı olmak, araştırma yapmak ve profesyonel bir tattoo sanatçısı tercih etmek gerekir. Tattoo sanatçısının yaptığı tattoo ları araştırmak ve tarzı hakkında bilgi sahibi de olmak gerekir. Şayet tattoo yaptıracak olan kişi henüz iş hayatına başlamadıysa, tattoo ileride iş bulmasını zorlaştırabilir. Bu sebeple de giysilerle kapanabilecek bölgelere tattoo yaptırması daha doğru olabilir. Bu gibi küçük ayrıntılar tattoo yaptırılacak kişi tarafından düşünülmelidir.
Kalp hastalığı, alerji, diyabet, egzama veya sedef hastalığı gibi cilt problemleri, zayıflamış bağışıklık sistemi veya kanama sorunu gibi bir tıbbi sorununuz varsa, tattoo  yaptırmadan önce doktorunuzla konuşun.
Tattoo yapmaya karar verirseniz, sonrasında tattoo bakımı için gerekli talimatları izlemeniz de gerekir. Tattoo stüdyosunun temiz ve emniyetli olduğundan ve kullanılan tüm ekipmanın (iğneler, mürekkep, eldivenler gibi) tek kullanımlık olduğundan ve sterilize edildiğinden emin olun.

TATTOO

OLD SCHOOL • REALISM • WATERCOLOUR • TRIBAL

Tattoo yaptırdıktan sonra normal olan belirtiler:

Tattoo yapılan bölgenin kızarması, ödem yapması kaşınması, iyileşme sürecinde minik minik soyulması normaldir, ama kesinlikle kaşımayın, soymayın ve kazımayın. 

Tattoo yaptırdıktan sonra normal olmayan belirtiler

Beklenmedik bir etki ya da sizi rahatsız edici bir şeyle karşılaşırsanız lütfen bizi arayınız veya cilt uzmanı tıp doktorundan yardım alınız.

Scroll to top